Nadležni ćute dok se strah od azbesta iz hotela 'Jugoslavija' širi Beogradom
"Nemamo dokaz da u zgradi hotela ima azbesta koji bi se rušenjem oslobodio u vazduh ali znamo da je u vreme građenja hotela to bio vrlo zastupljen materijal. Neverovatno je da nadležni neće da izvrše proveru i umire sve nas koji živimo u blizini i brinemo za bezbednost naše dece", kaže za RSE Sonja Novaković, koja stanuje u neposrednoj blizini nekadašnjeg hotela Jugoslavija.
Kompanija Milenijum Tim koja ruši hotel na čijem mestu planira izgradnju poslovno stambenog kompleksa, saopštila je da se radovi odvijaju uz sve potrebne mere bezbednosti, a da su navodi o opasnim materijama u građevinskom materijalu netačni.
"Tokom pripreme tehničke dokumentacije, objekat je temeljno pregledan, pri čemu nije utvrđeno prisustvo azbesta ili drugih opasnih materijala. U originalnoj dokumentaciji objekta, koja je u posedu kompanije, takođe nema evidencije o prisustvu azbesta", navode iz Milenijum tima za RSE.
Ova kompanija međutim nije javno podelila traženu dokumentaciju o izvršenom pregledu objekta, uprkos zahtevima novinara RSE.
Nijedan dokument ali ni odgovor na pitanje da li su građani Beograda bezbedni nismo dobili od nadležnih gradskih i republičkih službi.
Do danas nije saopšteno da li je bilo ko proveravao gradilište nekadašnjeg hotela Jugoslavija.
Roditelji traže odgovore
Dok institucije ćute, roditelji učenika Osnovne škole "Kralj Aleksandar I", koja se nalazi u neposrednoj blizini nekadašnjeg hotela Jugoslavija, organizovali su prikupljanje novca kako bi sami proverili kvalitet vazduha kojem su izložena njihova deca.
"Prikuplja se novac za nezavisno labaratorijsko ispitivanje. Niko ne zna da li ima azbesta u hotelu ali među roditeljima vlada velika panika. Deca nose maske u školu, neki ne izlaze u dvorište, bilo je predloga da se pređe na online nastavu", navodi za RSE Dušan Grebović, otac učenika OŠ "Kralj Aleksandar I".
Navodi da zabrinutost roditelja utiče i na decu, koja postavljaju pitanja o bezbednosti.
"Sin mi postavlja pitanja. Trudim se da ga umirim ali nažalost ni sam nemam pouzdane informacije".
Savet roditelja Osnovne škole "Kralj Aleksandar I" je saopštio da su se obratili nadležnim institucijama kako bi u što hitnijem roku izvršili ispitivanja i odagnali sve sumnje. Savet je podneo i zahtev da se izmesti ruta kojom se kreću kamioni koji odnose šut sa gradilišta.
Ta ruta je od početka radova podrazumevala prolazak kamiona bez nadstrešnice tik pored osnovne škole.
Gde je projekat rušenja?
Građevinske mašine započele su 15. novembra rušenje hotela Jugoslavija u Beogradu. Na njegovom mestu kompanija "Milenijum tim" planira da izgradi stambeno-poslovni kompleks sa luksuznim hotelom.
Prema podacima sa građevinske table, investitoru je dan pre početka rušenja izdato rešenje. Taj dokument nije javno dostupan.
Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, uz zahtev za izdavanje rešenja o uklanjanju objekta podnosi se projekat rušenja sa tehničkom kontrolom.
Taj projekat bi trebalo da sadrži opis stanja objekta koji podrazumeva analizu strukture objekta, materijala i eventualnih rizika. Dokumentacija mora da sadrži i plan zaštite i način odlaganja otpada.
Uz saopštenje da je objekat temeljno pregledan i da azbest nije pronađen, Milenijum tim nije dostavio novinarima RSE izveštaj koji to i dokazuje.
To nisu učinile ni nadležne gradske institucije.
Podatke o tome da je investitor pri proveri stanja objekta utvrdio da u njemu nema azbesta morao bi da ima i Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove grada Beograda, koji je, kako se na građevinskoj tabli navodi, izdao rešenje investitoru.
Sekretarijat za urbanizam ni nakon pet dana od slanja upita RSE nije dostavio dokumentaciju o izvršenom pregledu objekta kao ni odgovor na pitanje da li je rušenje bezbedno po zdravlje stanovnika.
Na pozive novinara, iz sekretarijata su svakoga dana navodili da je odgovor na naš zahtev u pripremi i da će biti poslat u najkraćem mogućem roku. Do toga nije došlo.
Isti epilog ima i višednevna komunikacija novinara RSE sa gradskom građevinskom inspekcijom.
Prema Zakonu nadzor nad izvršenjem rešenja o uklanjanju objekta, vrši organ jedinice lokalne samouprave nadležan za poslove građevinske inspekcije.
Iz građevinske inspekcije grada Beograda nisu odgovorili na pitanja da li su kontrolisali gradilište i šta su utvrdili.
Na pitanje da li je zbog navoda da građevinski materijal nekadašnjeg hotela Jugoslavija sadrži azbest čime bi bila ugrožena bezbednost radnika angažovanih na uklanjanju tog objekta, nije odgovorila ni Inspekcije rada.
Bez reakcija na upit RSE ostala je i Inspekcija za zaštitu životne sredine.
Na zabrinutost građana nije reagovala ni informativna služba grada Beograda. Na zvaničnoj internet stranici grada tokom prve nedelje od početka radova na hotelu Jugoslavija objavljeno je da navodi pojedinih aktivista da je otpala greda sa Brankovog mosta i da je konstrukcija mosta nebezbedna, predstavljaju širenje dezinformacija i panike.
Slična reakcija na zabrinjavajuće informacije o rušenju hotela Jugoslavija je izostala.