Vlada Crne Gore izdvaja 1,2 milijarde eura za pomoć ekonomiji
Kratkoročne mjere se odnose na podršku sektoru turizma od 83 miliona eura, podsticaji poljoprivredi i ribarstvu sa skoro 90 miliona eura, sa 10 miliona eura će se podržati konkurentnost privrede u 2020. godini, a planirano je subvencioniranje zarada u sektoru privrede i turizma od 16 miliona eura i podrška najugroženijim kategorijama stanovništva od 1,8 miliona eura.
'I da besplatno punudite smještaj gostiju nema'
Planirano je da se za dio uslužnih djelatnosti smanji stopa PDV-a sa 21% na 7%. Biće dodijeljeno po 200 eura najranjivijim kategorijama stanovništva, a najniže penzije će biti povećane za 12% retroaktivno od 1. januara 2020. godine.
Dugoročne ekonomske mjere se odnose na period do 2024. godine, razvojnog su karaktera i namijenjene su IT industriji, turizmu, poljoprivredi, energetici i saobraćaju. Podsticaji za oblast informacionih tehnologija iznose oko 30 miliona eura.
Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković je saopštio da će strateška ulaganja pratiti štednja i racionalizacija što će obuhvatiti smanjenje voznog parka javne administracije, racionalizacija zarada u državnim kompanijama i smanjenje neinvesticione potrošnje od 10% kod svih budžetskih korisnika.
Premijer Duško Marković je kazao da Vlada smatra obavezom da osigura ekonomsku i finansijsku stabilnost i materijalnu sigurnost svakog pojedinca uz obezbijeđen infrastrukturni i sveukupni razvoj, kao i dalji rast ekonomije.
„Mi smo stabilnost i sigurnost u ovoj najvažnijoj društvenoj oblasti postavili na rok od naredne 4 godine, sa ulaganjem milijardu i dvjesta dvadeset miliona eura u sopstveni razvoj i održivost, stvarajući na taj način obavezu i za novu Vladu”, rekao je Marković naglašavajući da će se do ovolikog izdvajanja doći na fiskalno održiv način, ne ugrožavajući stabilnost finansijskog sistema.
Parlamentarni izbori u Crnoj Gori će se održati 30. avgusta.
Od početka pandemije korona virusa, Vlada Crne Gore je donijela dva paketa mjera, prvi je iznosio je 280 miliona eura i dominantno se odnosio na održavanje tekuće likvidnosti i na podršku najugroženijim kategorijama stanovništva. Drugi set ekonomskih mjera, koji je u junu vrijedio 40 miliona eura, imao je za cilj očuvanje radnih mjesta i brži oporavak ekonomije.
Most: Korona po leđima radnika i sirotinje
Crna Gora je 10. jula imala svega oko osam odsto ostvarenog turističkog prometa nego isti dan prethodne godine, potvrđeno je iz Nacionalne turističke organizacije.
Ovaj podatak o padu turističke posjete od 92 odsto usred jula pokazuje da će prihodi od sezone biti značajno lošiji u odnosu na prognozu Vlade iz juna. Izvršna vlast je ranije procijenila da se očekuju pad prihoda od turizma za 40 odsto.