Добавить новость
103news.com

World News in Macedonian

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог
Февраль
2023
1234567
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Все новости

Пендиков ќе добие привремено живеалиште во Бугарија

SlobodnaEvropa.mk 

Техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков денеска на прес-конференција соопшти дека секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, Христијан Пендиков во најбрз можен рок ќе добие бугарско државјанство. Пендиков по инцидентот во Охрид при кој се здоби со повреди со бугарски владин авион беше пренесен во Бугарија. Милков најави и дека Пендиков ќе добие и времено живеалиште, додека престојува во Бугарија. Тој, според Милков, „се плаши за својот живот“ и затоа... Читать дальше...

СЗО: Можно е 23 милиони луѓе да бидат погодени од земјотресите во Турција и Сирија

SlobodnaEvropa.mk 

Околу 23 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од земјотресите што ги погодија југоисточна Турција и северна Сирија, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), ветувајќи долгорочна поддршка. „Мапите на локацијата на земјотресот покажуваат дека 23 милиони луѓе се потенцијално загрозени “, рече претставникот на СЗО Аделхајд Маршанг на прес-конференција. Во серија земјотреси во Турција и Сирија загинаа повеќе од 5.000 луѓе, според новиот официјален биланс на загинати, додека спасувачките... Читать дальше...

Граѓаните донираат топла облека, спасувачките тимови тргнаа за Турција

SlobodnaEvropa.mk 

На тие луѓе таму да не си им во кожа, вели еден граѓанин дојден да донира за настраданите од земјотресот во Турција на пунктот за донации на Плоштадот Македонија во Скопје. Владата веќе испрати спасувачки тимови, Црвениот крст отвори телефонски броеви за донации, а многу општини најавија помош.Ердоган: тримесечна вонредна состојба во зоната на земјотресот во Турција

SlobodnaEvropa.mk 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги прогласи за зона на катастрофа 10-те провинции погодени од разорните земјотреси во јужна Турција, воведувајќи вонредна состојба. Тој рече дека вонредната состојба ќе трае три месеци - што значи дека ќе заврши непосредно пред закажаните претседателски и парламентарни избори на 14 мај. Вонредната состојба, исто така, може да биде продолжена. Ердоган претходно прогласи вонредна состојба на национално ниво во јули 2016 година по неуспешниот воен удар. Читать дальше...

Нови дојави за бомби во 33 училишта во Скопје

SlobodnaEvropa.mk 

Денеска околу 12.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случајот. Последните дојави за бомби во Скопје беа на 3 февруари. Претходно, дојави за поставени бомби беа кон крајот на минатата година кога беа евакуирани... Читать дальше...

ОН: ова е најсилниот земјотрес во Турција од 1939 година

SlobodnaEvropa.mk 

Обединетите нации објавија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени кој ја погоди Турција беше најсилниот во таа земја во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во извештајот објавен од Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања. Во извештајот се наведува дека тимовите за одговор при итни случаи од Обединетите нации за проценка и координација при катастрофи, Меѓународната советодавна група за пребарување и спасување и тимовите... Читать дальше...

Липавски: Континуирана чешка поддршка за влез на Северна Македонија во ЕУ

SlobodnaEvropa.mk 

На денешната заедничка прес конференција во Скопје на министерот за надворешни работи Бујар Османи со шефот на чешката дипломатија Јан Липавски, кој е во официјална посета на земјава беше истакното дека на нивната средба била нагласена континуираната поддршка од Чешка Република за патот на земјава кон Европската Унија, а беа потврдени и зајакнатите билатерални односи, како и економската соработка. „Очекуваме Северна Македонија да стане дел од ЕУ во меѓувреме и натаму ќе нудиме наша помош и соработка на тој пат“, истакна Липавски. Читать дальше...„Бела чума“ ја десеткува Македонија

SlobodnaEvropa.mk 

Северна Македонија во изминатите години се соочува со масовно иселување, особено на младите, а тој тренд нема да запре и во иднина, ако се суди според последните истражувања. Тоа го покажаа и бројките на спроведениот попис.

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија надмина 5.000

SlobodnaEvropa.mk 

Турскиот потпретседател Фуат Октај изјави денеска дека бројот на загинати во земјотресите со центар во југоисточна Турција се искачи на 3.419, со што вкупниот број, вклучувајќи ги и загинатите во Сирија, е повеќе од 5.000. Во изјавата за новинарите, Октај рече дека тешките временски услови го отежнуваат носењето помош во погодените региони и спасувањето. Тој рече дека само на возилата за спасување и помош им е дозволено да влезат или да излезат од Хатај, Караманмарас и Адијаман, три од најпогодените провинции. Читать дальше...

Зошто се крева „врева“ за МКЦ?

SlobodnaEvropa.mk 

Младите се загрижени дека поради политички пресметки ќе го загубат своето МКЦ, најголемата независна културна сцена. Вработените бараат директор избран на конкурс со вештини за водење културна установа. Скопската градоначалничка Данела Арсовска обвинува за сомнителни работи, без завршена ревизија.

Северна Кореја ќе ги прошири и интензивира воените вежби

SlobodnaEvropa.mk 

Армијата на Северна Кореја објави дека ќе ги прошири и интензивира воените вежби како дел од „воените подготовки“, објавија денеска локалните медиуми. Одлуката била донесена на состанокот во понеделникот со кој претседаваше севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. На дневен ред на состанокот беше „континуираното проширување и зајакнување на операциите и борбените вежби на Корејската народна армија со цел строго да се усоврши подготовката за војна“, пренесе севернокорејската новинска агенција КЦНА. Сателитски... Читать дальше...

Лајчак: Мило ми е што Косово начелно го прифати предлогот на ЕУ

SlobodnaEvropa.mk 

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, денеска го изрази своето задоволство што Косово начелно го прифати предлогот на ЕУ за нормализација на односите помеѓу двете страни. „Мило ми е што Косово начелно го прифати предлогот на ЕУ. Ќе ги продолжиме нашите разговори на средба на високо ниво“, напиша Лајчак на Твитер. Високиот претставник на ЕУ додаде дека во понеделникот во Приштина и Белград разговарал со косовскиот премиер Албин Курти, главниот преговарач Бесник Бислими... Читать дальше...

Во Франција трет бран штрајкови поради пензиските реформи

SlobodnaEvropa.mk 

Синдикатите во Франција денеска започнаа трет бран национални штрајкови против плановите на претседателот Емануел Макрон да ги натера Французите да работат подолго пред пензионирањето. Железничките услуги се откажани, училиштата не работат, прекинати се и рафинериските испораки, бидејќи работниците во повеќе сектори излегоа, а синдикатите ја повикаа јавноста повторно да излезе на улиците во голем број. Владата вели дека луѓето мора да работат две години подолго - што значи за повеќето до 64-годишна... Читать дальше...

Зошто земјотресот во Турција и Сирија беше толку катастрофален?

SlobodnaEvropa.mk 

Земјотресот со сила од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ги погоди Турција и Сирија веројатно ќе биде еден од најсмртоносните оваа деценија, велат сеизмолозите. Што велат тие за тоа што се случило под површината на земјата и што да се очекува:

Бајден ќе одржи говор за состојбата на Унијата

SlobodnaEvropa.mk 

Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Кевин Мекарти го покани претседателот Џо Бајден да го одржи годишното обраќање за состојбата на Унијата пред Конгресот на 7 февруари, а Белата куќа соопшти дека Бајден ја прифатил поканата. Годишното обраќање до Конгресот ќе му даде на Бајден шанса да ги истакне клучните приоритети и точки на агендата. Годинашниот говор за состојба на Унијата ќе се случи со републиканците кои го контролираат Претставничкиот дом, позиција на моќ што Републиканската... Читать дальше...

Продолжуваат спасувачките напори по земјотресите во Турција и Сирија

SlobodnaEvropa.mk 

Продолжуваат напорите за спасување на жртвите за кои се стравува дека се затрупани под урнатините на илјадници згради уништени од силниот земјотрес и неколку последователни потреси што ја погодија источна Турција и соседна Сирија. Повеќе од 4.000 луѓе загинале во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што се случи во раните утрински часови на 6 февруари. Земјите ширум светот испратија тимови за да помогнат во спасувачките напори, а досега неколку екипи за итни случаи се на терен... Читать дальше...

Во Турција и Сирија, според новиот биланс, во земјотресот загинале 4.890 лица

SlobodnaEvropa.mk 

Во серијата земјотреси во Турција и Сирија загинаа 4.890 луѓе, според новиот биланс на загинати денеска објавени од официјалната турска хуманитарна организација Афад. Во Турција загинаа 3.381 лице, додаде организацијата, која не го прецизираше новиот број на повредени. Во претходниот извештај пред неколку часа, организацијата Афад наведе дека во Турција и соседна Сирија загинале 4.365 лица, додека во Турција имало 15.384 повредени. Турција во понеделникот беше погодена од два силни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени. Читать дальше...

Вучиќ: Отворен разговор со Лајчак

SlobodnaEvropa.mk 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ синоќа во Белград изјави дека имал „отворен и пријателски разговор“ со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. „Отворен и пријателски разговор со Мирослав Лајчак. Кога велам отворен, навистина го мислам. Сфативте се“, напиша Вучиќ на Инстаграм по средбата со европскиот функционер. Вучиќ пред средбата објави видео порака на Инстаграм во која вели дека „ќе продолжи да ја брани Србија“ и дека Западот „може да сонува за меѓусебно признавање“ на Белград и Приштина. Читать дальше...

САД ја поздравуваат деескалцијата на реториката меѓу Софија и Скопје

SlobodnaEvropa.mk 

САД ги поздравуваат напорите на лидерите на Бугарија и на Северна Македонија за деескалција на реториката и за тоа што охрабрија достојно чествување во Скопје на денот на раѓањето на Гоце Делчев, се вели во изјавата на Стејт департментот. На прашање од МИА дали САД сметаат дека бугарската реакција околу нападот во Охрид врз едно лице, како и декларацијата изгласана во Собранието на Бугарија, е преувеличување до невидени размери од страна на официјална Софија, Вашингтон одговори дека Софија и Скопје... Читать дальше...

СЗО: Бројот на загинати во Турција може да се зголеми за осум пати

SlobodnaEvropa.mk 

Бројот на загинати во вчерашните катастрофални земјотреси во Турција и Сирија, во кои, според последните податоци, загинаа повеќе од 3.400 луѓе, може да се зголеми за осум пати, предупреди Светската здравствена организација. Првиот земјотрес, еден од најсилните досега регистрирани во Турција, беше со јачина од 7,8 степени и се случи во југоисточниот дел на земјата со епицентар во близина на градот Газиантеп. Земјата се тресела речиси две минути, а бројот на загинатите нагло се зголемил. Вториот... Читать дальше...

Времето денеска: сончево со умерена облачност

SlobodnaEvropa.mk 

Наутро многу студено, преку денот сончево со умерена облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец, особено долж Повардарието. Дневната температура ќе се движи од минус 7 до 4 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 2 степена.Москва

В нижегородском монастыре нашли старинную икону «Крест-Мощевик с предстоящими»


Губернаторы России

103news.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.

Moscow.media
Москва

Сергей Собянин: За два года планируем сделать собственную платформу для производства электромобилей103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Певец

Певец Дмитрий Маликов преподал урок музыки тысяче жителей Фрязина и Шаховской
Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Как долго длится баскетбольный матч?

История и различные виды хоккея

«С Казахстаном немножко все сложнее». Почему «Барыс» не попадает в плей-офф и останется ли он в КХЛ


ATP

Тарпищев: Сафиуллин способен войти в топ-50 рейтинга ATP, если будет стабилен в игреНовости Крыма на Sevpoisk.ru


Интернет

В России проводится международная Scratch-Олимпиада по креативному программированиюЧастные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России