Добавить новость
103news.com

World News in Macedonian

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог
Июнь
2023
12345678910
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Все новости

Матурските прашањата по Англиски јазик се појавија во Вибер група

SlobodnaEvropa.mk 

Откако на социјалните мрежи се појавија информации и фотографии дека матуранти, во група на апликацијата Вибер, си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик, реагираше Државниот испитен центар (ДИЦ), од каде велат дека немало никакво пробивање на матурскиот тест. Според нив, тестот не бил пробиен, туку прашањата биле споделени откога испитот започнал. „Тестот не е пробиен, туку споделен“, велат од испитниот центар образложувајќи дека тестирањето почнало во 10 часот, а потоа... Читать дальше...

Три деца и бебе пронајдени живи во колумбиска џунгла пет недели по уривањето на авионот во кој биле

SlobodnaEvropa.mk 

Четири деца од домородна заедница во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа се урна во густа џунгла, изјави претседателот на Колумбија, Густаво Петро. Децата беа спасени од војската во близина на границата меѓу колумбиските провинции Какета и Гуавијаре, во близина на местото каде што се урна малиот авион. Малиот авион Цесна 206 превезувал седум лица на пат меѓу Аракуара, државата Амазонас и Сан Хозе дел Гуавиаре, град во државата Гуавијаре... Читать дальше...Денеска претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

SlobodnaEvropa.mk 

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со променлива облачност, а од пладневните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Наместа и особено во западните и крајните источни делови процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град. Во Скопје претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во делови од котлината... Читать дальше...

СДСМ формира работна група, а ВМРО-ДПМНЕ чека одговори

SlobodnaEvropa.mk 

СДСМ ќе формира работна група која ќе продолжи со разговорите со ВМРО-ДПМНЕ и другите политички партии за следните чекори со цел усвојување на уставните измени со кои ќе се вметнат Бугарите во Преамбулата. Портпаролката на СДСМ Богданка Кузевска по седницата на Централниот одбор на СДСМ изјави дека работната група ќе ја предводи генералниот секретар на СДСМ Миле Зечевиќ Вардарски.  Таа посочи дека ЦО го поздравил првиот чекор којшто го направи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со прифаќањето на уставните измени. Читать дальше...

Училиштата, судовите и медиумите во Црна Гора добија дојави за бомби

SlobodnaEvropa.mk 

Неколку училишта, судови, институции и медиуми во Црна Гора на 9 јуни добија мејлови со дојави за поставени бомби. Министерството за образование соопшти дека наставата во петок ќе се одржува онлајн, а се укинува и екстерното тестирање за учениците на крајот од деветто одделение од основното училиште по изборни предмети.  Ден претходно, на 8 јуни, многу судови, општини, институции и училишта добија информации за поставување експлозивни направи. Поради дојава евакуирана беше и зградата на Собранието. Читать дальше...

Прогласена природна непогода во Делчево по силното невреме

SlobodnaEvropa.mk 

Советот на Општина Делчево на денешната Вонредна седница прогласи природна непогода од поплави и град. Градоначалникот на општина Делчево, Горан Трајковски денеска информира дека се мобилизирани екипи на јавните претпријатија со механизација и рачно се расчистуваат наносите од земја на коловозите во централното градско подрачје и во реоните и се санираат штетите по домовите. Тој посочи дека во моментов стручни лица од Општина Делчево прават увид на оштетената инфраструктура на коловози и потпорни... Читать дальше...

Oбвинителството ги отфрли кривичните пријави против Муареми

SlobodnaEvropa.mk 

Обвинителството не пронајде докази за вина кај поранешниот шеф на Управата за финансиска полиција(УФП), Арафат Муареми. Тој е ослободен после пријавите на анонимни граѓани за примање награда за противзаконито влијание, а поради кои поранешната шефица на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска нареди претрес во финансиската полиција. На 18 јули лани во полицијата беше извршен претрес по анонимна дојава на граѓанин, а сомнежите беа дека се чуваат предмети во фиока за што Муареми земал поткуп. Читать дальше...

Русија го напушта Договорот за конвенционални сили, НАТО со осуда

SlobodnaEvropa.mk 

Руското Министерство за надворешни работи на 9 јуни најави дека Москва ќе го напушти Договорот за конвенционални вооружени сили во Европа на 7 ноември годинава. Министерството во соопштението посочи дека сите земји вклучени во договорот биле информирани за потегот. „Неодамнешниот пристап на Финска во НАТО и плановите на Шведска да се приклучи на Алијансата „значително ја нарушија сигурната и стабилна рамнотежа на конвенционалните вооружени сили на северот на Европа и беше последната капка што ја натера Русија да го напушти договорот“... Читать дальше...Москва

Дети из многодетных семей Севастополя посетили выступления российских театров


Губернаторы России

103news.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.

Moscow.media
Москва

Мэр партии // «Единая Россия» выдвинула Сергея Собянина кандидатом на пост столичного градоначальника103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Певица

Певица Мария ЗЫКИНА с программой Изысканной музыки!
Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Орловская подростковая команда по футболу вышла в суперфинал межрегионального фестиваля в Тамбове

Макгрегор нокаутировал талисмана команды на матче НБА

ЦСКА сообщил о подписании контракта с Дивеевым до 2028 года


Карен Хачанов

Вице-президент ФТР Селиваненко оценил выступление Хачанова на "Ролан Гаррос" - 2023Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Дети из многодетных семей Севастополя посетили выступления российских театровЧастные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России