Мы в Telegram
Добавить новость
103news.com
World News in Czech
Март
2024

Malí, ale mocní. Kdo jsou producenti, kteří mění pravidla českého filmu?

0

Zavedená jména a velkolepá díla letos na Českém lvu příliš nebodovaly. Akademici se rozhodli ocenit řadu projektů, za nimiž nestojí obrovské rozpočty a náročné koprodukce.

Úsvit Matěje Chlupáčka s rozpočtem devadesát milionů korun a štábem, který zahrnoval i hollywoodská jména, ani jednu ze svých četných nominací neproměnil. Filmové profesionály místo toho uchvátila komorně připravená záležitost s názvem Přišla v noci.

Další nominovaný snímek, Tancuj Matyldo s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou v hlavních rolích, produkovala dokonce žena, která si na jeho realizaci musela vzít úvěr a prodat byt po rodičích. Risk Česká filmová a televizní akademie ocenila nominací za nejlepší celovečerní hraný film i scénář.

Pod pojmem filmový producent jsme si v minulosti nejspíš představovali zkušenostmi ostříleného profesionála v letech. Ale kromě Matěje Chlupáčka, kterému bude třicet až za dva měsíce, se o slovo hlásí také jeho vrstevník Jiří Tuček. Ten přináší do kin další film Tomáše Mašína Němá tajemství, o němž si kritici myslí, že je mnohem povedenější než jeho exponovanější snímek Bratři.

Jsou malé produkce nyní nástrojem, který umožní režisérům v Česku vytvořit skutečně zajímavou a se zahraničím konkurenceschopnou autorskou výpověď? Odpověď samozřejmě není jednoznačná.

Práce producenta se ale na výsledku podepisuje stejně silně jako úsilí režiséra. Právě duo režisér a producent totiž daný snímek pevně rámuje. Rukopis producenta je proto tak zásadní.

S čím se aktuálně ocenění producenti musí potýkat a je finanční nezávislost od velkých společností jedinou cestou, jak se u nás dá dosáhnout kvality?

Pavel Vácha: Přišla v noci

Simona Peková ve filmu Přišla v noci

Snímek Přišla v noci, který získal Českého lva za nejlepší režii (pro režiséry Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara) a také za nejlepší herečku v hlavní roli (pro Simonu Pekovou), vznikl pod křídly filmové produkční společnosti Bratři. Pod produkcí je podepsaný majitel firmy Pavel Vácha, Eva Pavlíčková, Šimon Dvořáček a režiséři Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar.

Kromě oceňovaného snímku produkovali lidé ze společnosti Bratři také filmy Párty Hárder nebo Kdyby radši hořelo.

„Film vznikl mezi rodinou a kamarády. Zároveň byl odpovědí na to, že jeho režiséři psali asi pět let scénáře, anotace, explikace, ale stále se s dalšími projekty nedostávali k samotnému natáčení. Chtěli jsme proto udělat něco, co se dá natočit rychle,“ říká k filmu Přišla v noci producent Pavel Vácha a dodává, že finanční partnery sháněl produkční tým až po dokončení.

Pavel Vácha | foto Negativ Film Productions

„Proč jsme neoslovili žádné partnery před natáčením? To proto, abychom nemuseli čekat na dramaturgické posudky, které by nás mohly od samotného natáčení oddalovat,“ vysvětluje s tím, že film Přišla v noci vznikl jen díky vkladu režisérů a producentů a osobnímu nasazení celého štábu.

Sázka na film, jež vznikl díky práci velmi malého filmového štábu, se vyplatila. Snímek se promítal na festivalu v Karlových Varech, získal cenu na festivalu Finále Plzeň a následně uspěl i na Cenách české filmové kritiky – zde získal cenu za nejlepší český snímek roku 2023, za nejlepší režii a také za nejlepší herecký výkon pro Simonu Pekovou. 

„Čeští lvi jsou velká, nečekaná radost. Věděli jsme, že můžeme uspět s nejlepší herečkou, o to větším překvapením bylo, že jsme zabodovali s režií… I když nás pan Eben prosil, ať to nikdo z nás neříkáme, musím říct, že jsme to opravdu nečekali,“ říká za producentský tým Pavel Vácha.  

Malý tým nebyl podle producenta při tvorbě filmu problémem, naopak. Jediný zádrhel, který při produkci a následné distribuci nastal, byla tvorba plakátu. O jeho podobě měl distributor a produkce odlišné představy. „Názorově jsme se nepotkali a dodnes kvůli tomu mezi námi panuje jisté mrzení,“ přiznává Vácha. 

Produkční společnost Bratři uvede také brzy do kin nový komediální film, Prázdniny s broučkem. „Řekli jsme si, že naší cestou jsou komedie. Máme za to, že nemusí být nutně spotřebním žánrem, ale i něčím, co by mohlo zaujmout náročnějšího diváka,“ říká. 

Nataša Slavíková: Tancuj Matyldo

Že letošní ceny Český lev neměly jednoznačného vítěze, dokládá i úspěch posledního snímku Tancuj Matyldo. Stojí za ním producentka Nataša Slavíková, která společně se svým mužem, režisérem dramatu Petrem Slavíkem, napsala scénář. Jde o její filmový debut.

„Do filmu jsem vstupovala s osobním tématem a s potřebou dostat ho do společenské debaty,“ říká producentka, která v minulosti pracovala například na dokumentární sérii České televize 13. komnata. Kvůli filmu, jež na Českých lvech získal sošku za nejlepší hudbu a na Cenách filmové kritiky ocenění za nejlepší mužský herecký výkon pro Karla Rodena, se zadlužila. 

Aby film, k jehož realizaci ji dovedla osobní rodinná zkušenost s Alzheimerovou nemocí, vznikl, vzala si Nataša Slavíková úvěr a prodala byt po rodičích. „Potřeba téma otevřít byla větší než strach, že to producentsky nezvládnu a skončím s dluhy,“ říká otevřeně a dodává, že investoři se k jejímu filmu přidali až po jeho dokončení. 

Potřeba téma otevřít byla větší než strach, že to producentsky nezvládnu a skončím s dluhy.

Pro jistou úvodní skepsi ze strany investorů i kin má ale Slavíková pochopení. Nejenže pro ni to byl filmový debut, tudíž se jako scénáristka a zároveň producentka neměla „o co opřít“. Problém je ale podle ní i s vážnějším tématem snímku: toho se prý distributoři a investoři obávají.

Producentka Nataša Slavíková při přípravách filmu Tancuj Matyldo.

Pro ilustraci může sloužit fakt, že návštěvnost její filmové prvotiny, kde si zahrál Karel Roden a Regina Rázlová, odhadovali na dvacet až třicet tisíc lidí. K dnešnímu dni se návštěvnost filmu Tancuj Matyldo pohybuje okolo mezi šedesáti a osmdesáti tisíci lidí. A bude pravděpodobně ještě růst.

Minulý týden vyrazila Slavíková s filmem, společně s Nadačním fondem Seňorina, na vzdělávací cestu po regionech. Ta kromě promítání filmu nabídne divákům i besedu s odborníky na Alzheimerovu chorobu. „Máme za sebou Humpolec, Havlíčkův Brod, chystáme se na Jihlavu a Brno. Máme plno a naprosto skvělé ohlasy,“ říká nadšeně.

Podobně vzpomíná i na samotné natáčení snímku Tancuj Matyldo. „Ve štábu jsme byli na stejné lodi, na place se potkávali lidi podobného věku a podobných zkušeností, třeba právě i s odcházením vašich nejbližších. Byla to krásná práce,“ říká producentka. 

Aktuálně pracuje na filmovém dokumentu o Františku Skálovi a na dokumentu s ekologickou tematikou Jak přejít řeku. Jestli se teď vrhne na produkci nedokumentárních celovečerních filmů do kin? Rozhodně s tím počítá, jen si po Tancuj Matyldo chce vzít čas na promyšlení, do čeho vloží další energii. „Pro mě je ve filmech důležité poselství a celospolečenský přesah.“

Ten autorka Tancuj Matyldo vidí nejen v ohlasech u diváků, ale právě i v zájmu o doprovodné vzdělávací přednášky v regionech. 

Jiří Tuček: Němá tajemství

Film Němá tajemství režiséra Tomáše Mašína získal na slavnostním udílení cen Český lev hned tři (respektive čtyři) křišťálové sošky – za nejlepší scénář pro Alici Nellis, za nejlepší herečku ve vedlejší roli pro Milenu Steinmasslovou a za nejlepší filmový plakát pro grafickou designérku a typografku Zuzanu Burgrovou a grafického designéra Roberta V. Nováka.

Za produkcí stojí Jiří Tuček a jeho produkční a distribuční společnost Donart Film. „Z hlediska produkce jsem to měl jednoduché – tvůrci od začátku věděli, co chtějí točit. Často se stává, že se filmy v průběhu tvorby mění, a musí se k nim tak změnit i naše přístupy. Tady bylo od samotného začátku jasné, pro koho film je a jak ho budeme dělat,“ říká producent. 

I když je Jiřímu Tučkovi čerstvě třicet let, uvedl do kin už více celovečerních filmů: vedle snímku Němá tajemství, který získal cenu i za nejlepší scénář v rámci Cen české filmové kritiky, to byl film Promlčeno. Ten vyhrál několik mezinárodních festivalů, film Pepa a Cena za štěstí.

„Řekl bych, že jsme malá až střední filmová společnost. Od minulého roku nejsme jen produkce, ale i distribuce. Do kin tak nově uvádíme nejen naše vlastní filmy, ale i zahraniční snímky,“ říká k fungování v roce 2016 založené firmy její CEO Jiří Tuček a dodává, že letos do kin dostali například film Premiantka s Jennou Ortegou nebo rodinný animák Vynálezce. 

Foto Zuzana Panská

V současné chvíli Donart pracuje na snímku scenáristy Rudolfa Havlíka. Ten je podepsaný například pod filmy Franta mimozemšťan, Bábovky nebo Po čem muži touží.

„Předpokládám, že u tohoto snímku budeme mnohem více používat vlastní zdroje financování. Bez podpory partnerů a koproducentů by naopak nejspíš nevznikl nedávno oceněný film Němá tajemství,“ dodává Jiří Tuček s odkazem na společnost Cranium Fundi, která byla generálním partnerem filmu.

Zároveň dodává, že licence na artovější snímky, jako jsou právě Němá tajemství a Promlčeno, se mu s jeho distributorskou společností povedlo dostat do zahraničí. „Divák, který se na ně dívá v Japonsku, Jihoafrické republice nebo v Spojených státech, má větší šanci porozumět jim než českým komediím, které se opírají o lokální humor, zvyky a mentalitu.“

Donart nyní pracuje na zmíněné komedii Rudolfa Havlíka, brzy ale bude do kin uvádět i dokument Dogspiracy mapující psí množírny na území USA a Velké Británie. Ještě dříve Jiří Tuček uvede snímek Zahradníkův rok režiséra a scenáristy Jiřího Havelky. 





Губернаторы России
Москва

Собянин объявил о начале работы хаба молодежного предпринимательства





Москва

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки


Губернаторы России

103news.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.

Moscow.media
Москва

Собянин подвел итоги фестиваля «Москва — на волне. Рыбная неделя»



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Игорь Бутман

В Академическом открылась Школа джазовой импровизации Игоря Бутмана




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Ученики школы №1354 одержали победу в финале Московской спартакиады молодежи допризывного возраста

Спортсмены из Росгвардии стали призерами соревнований по велоспорту в Москве

Юные тулячки завоевали серебро и бронзу турнира по синхронному плаванию


Ролан Гаррос

Семнадцатилетняя Андреева впервые сыграет в полуфинале турнира Большого шлема



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


#123ru.net

Солнечные дети на сцене Кремля



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России