2021

Ο Ολυμπιακός «χάρισε» τη νίκη στη Ζαλγκίρις

0
Ta Nea

Απίστευτο δώρο που σε μεγάλο βαθμό μπορεί να κρίνει και την πρόκριση στην οκτάδα, έκανε ο Ολυμπιακός στη Ζαλγκίρις η οποία επικράτησε 81-79 με καλάθι στη λήξη.

Οι Ερυθρόλευκοι αυτοκτόνησαν εκεί που φαινόταν να έχουν «κλειδώσει» μια τεράστια νίκη.

Οι Πειραιώτες έδειξαν αφέλεια, πλήρωσαν την κούραση (πνευματική και σωματική) βασικών παικτών και απώλεσαν την ευκαιρία να βάλουν για τα καλά τους Λιθουανούς από κάτω στη βαθμολογία.

Πλέον η Ζαλγκίρις έκανε το 2-0 στις νίκες και βρίσκεται και μια νίκη πάνω από τους Πειραιώτες που βάση προγράμματος (τους περιμένει ένας γολγοθάς) πολύ δύσκολα θα μπορέσουν την περάσουν.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε 79-72 με μεγάλο τρίποντο του Σπανούλης τρία λεπτά πριν το φινάλε και από τότε δεν ξανασκόραρε ! Είχε δε και την τελευταία επίθεση για τη νίκη, αλλά ο Σλούκας έχασε τη μπάλα και ο Γουόλκαπ έγραψε σχεδόν σε νεκρό χρόνο το τελικό 81-79 !

Ο Ολυμπιακός έκανε μαζεμένα όλα τα λάθη που θα μπορούσε μέσα σε λίγα λεπτά, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι στα δύο λεπτά πριν το τέλος (1.54’’ για την ακρίβεια) ο ΜακΚίσικ πήρε την εσωτερική αλλά αστόχησε σε λέι άπ με το οποίο θα έδινε προβάδισμα εννέα πόντων στους Πειραιώτες (81-72) !

Στον αντίποδα δέχτηκαν κάρφωμα του (κορυφαίου μακράν για τους γηπεδούχους) Λοβέρν, ο γερόλυκος Μιλάκνις έβαλε ένα από τα γνώστά του τρίποντα απο τα...10 μέτρα και το παιχνίδι είχε ξαναπάρει «φωτιά» (77-79).

Ο Ζαν Σάρλ σκόραρα αλλά εκπρόθεσμος για κλάσματα του δευτερολέπτου ενώ ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο νίκης (στα 25’’).

Ο Λοβέρν ισοφάρισε (79-79 στα 21΄΄) αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία ευκαιρία έχοντας και το...κανονάκι της παράτασης αν αστοχούσε. Αλλά δεν μπόρεσε να κάνει καν επίθεση καθώς στα 3’’ ο Γουόλκαπ έκλεψε τη μπάλα από τον Σλούκα έφυγε στον αιφνιδιασμό και χάρισε μια ανέλπιστη νίκη δώρο (από τον Πειραιά) στη Ζαλγκίρις.

Οι δύο κορυφαίοι του Ολυμπιακού στη Λιόν κόντρα στη Βιλερμπάν ήταν και οι μοιραίοι απόψε. Ο Κώστας Σλούκας (τον κούρασε πάρα πολύ ένας πρώην Ερυθρόλευκος, ο Λεκαβίτσιους) έχασε τη μπάλα και μαζί ο Ολυμπιακός τον αγώνα ενώ είχε μια ολόκληρη επίθεση για να διεκδικήσει χωρίς κίνδυνο (το ματς ήταν ισόπαλο και ακόμα και σε άστοχο σουτ των φιλοξενουμένων για τη λήξη θα είχαμε παράταση) το σούτ ή την πάσα της νίκης.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έχασε το λέι άπ του αγώνα (στο +7 για την ομάδα του και με λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος)  και είχε 1/6 σούτ.

Οι Ερυθρόλευκοι πέταξαν στα «σκουπίδια» έτσι μια εξαιρετική (μετά το πρώτο δεκάλεπτο) εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά όπου μετά το 70-70 με βομβαρδισμό τριπόντων (δύο ο Σπανούλης και ένα ο Πρίντεζης) ξέφυγαν με 79-72 αλλά εκεί ήταν σαν να κατέβασαν το διακόπτη...

Ο κόουτς Μπαρτζώκας θα πρέπει να βρει λύση για τα λάθη στα τελευταία λεπτά καθώς το ίδιο έγινε στο τελευταίο δίλεπτο στη Λιόν. Απλά εκεί η Βιλερμπάν πλήρωσε την αφέλεια την να μην κάνει φάουλ και ο Σλούκας έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σίλερ): Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Λεκαβίτσιους 4 (2/3 δίποντα), Χέιζ 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γιανκούνας 7 (1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλάκνις 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκριγκόνις 6 (2/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβέρν 21 (9/12 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 9 (3/7 τρίποντα), Σλούκας 16 (4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Μαρτίν 4 (2/5 δίποντα), Βεζένκοβ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 5 (2/4 δίποντα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 21/33 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 9/9 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/29 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 11/14 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη