Мы в Telegram
Добавить новость
103news.com
World News in Latvian
Июль
2019

Pārpalikumu bezatbildība

0
IR 

Tas, ko mēs apēdam, ietekmē klimatu. Taču vēl vairāk to ietekmē tas, ko neapēdam. Pārtikas ražošana rada ceturto daļu no planētas siltumnīcas gāzēm, bet trešdaļu no visa saražotā mēs vienkārši izmetam laukā

The post Pārpalikumu bezatbildība appeared first on IR.lv.

Tas, ko mēs apēdam, ietekmē klimatu. Taču vēl vairāk to ietekmē tas, ko neapēdam. Pārtikas ražošana rada ceturto daļu no planētas siltumnīcas gāzēm, bet trešdaļu no visa saražotā mēs vienkārši izmetam laukā

Droši vien daudziem bērnībā vecāki lika izēst tukšu šķīvi, lai «rīt būtu labs laiks». Klimata izmaiņas un mūsu attieksme pret ēdienu šim jokainajam teicienam piešķir jaunu jēgu. Mūsdienu pasaules ekoloģisko problēmu cēloņi meklējami ne tikai rūpnīcu dūmeņos un auto izpūtējos, bet arī virtuvēs. Cilvēks nevar neēst, un viņa augošā apetīte ietekmē visu — sākot no klimata izmaiņām un beidzot ar plastmasas atkritumu krīzi. Pārtikas rūpniecība ir otrais lielākais siltumnīcas gāzu radītājs tūlīt pēc enerģētikas sektora, un tā atbildīga par vismaz ceturto daļu pasaules izmešu. Lauvastiesu veido lauksaimniecība, galvenokārt tāpēc, ka tās dēļ tiek izcirsti meži, kas darbojas kā dabisks atmosfēras oglekļa sūklis. Savukārt videi īpaši nedraudzīga ir lopkopība, kas viena pati rada līdz pat 18% no planētas izmešiem. Taču arī produktu apstrāde, iepakojums, transports, uzglabāšana, minerālmēslu ražošana utt. prasa enerģiju un rada piesārņojumu. Ar lauksaimniecību saistītās zemes izmantošana vainojama draudošajā pasaules ekosistēmu sabrukumā. Zinātnieki norāda, ka situācija drīz var kļūt kritiska un pārtikas pārbagātības vietā var iestāties tās krīze.

Vienlaikus apmēram trešdaļa no planētas saražotās pārtikas jeb 1,3 miljardi tonnu gadā nonāk atkritumos. Šajā problēmā īpaši vainojamas pasaules attīstītās valstis. Nemaz nerunājot par to, ka pasaulē joprojām ir vietas, kur cilvēki cieš badu, pārtikas atkritumi izgāztuvē pūstot izdala metānu, kas ir 20 reižu spēcīgāka siltumnīcas gāze nekā CO2. Tādējādi vēl vairāk un absolūti bezjēdzīgi vairojot pārtikas industrijas ietekmi uz klimatu. Atkritumus rada arī pārtikas iepakojums. Pēc Eiropas Parlamenta datiem, Latvijā viens cilvēks gadā rada 110 kg pārtikas atkritumu un 120 kg dažādu preču iepakojuma atkritumu, kas kopā veido vairāk nekā divas trešdaļas no visiem mūsu sadzīves atkritumiem. Eiropas bagātajām valstīm šie skaitļi ir vēl lielāki, taču mēs nepārprotami piederam pie tās pasaules daļas, kur var atļauties ēdienu vienkārši mest laukā. Turklāt, lai arī daļa šo atkritumu veidojas ražošanas un pārstrādes procesā, vidēji ES tieši mājsaimniecības ir atbildīgas par 53% no tiem.

Neradīt pārtikas atkritumus ir viens no jautājumiem, kuros indivīda izvēlei var būt liela nozīme. Tiem, kas iepērk pārtiku vairākām dienām uz priekšu, pirms došanās uz veikalu būtu vērts saplānot savas maltītes, pirms tam iemetot kritisku aci ledusskapī, kur, ļoti iespējams, vēl ir daudz kas apēdams. Tas var nozīmēt ne tikai mazāk pirkt, bet dažreiz varbūt vairāk. Gatavojot zupu, sautējumu vai ko citu vairākām dienām, varam ieekonomēt reizē laiku un enerģiju, kas patērēta ēdiena karsēšanai, kā arī iepakojuma radītos atkritumus. Protams, ar noteikumu, ka nekas nepaliek pāri un nav jāmet laukā. Iepakojums, it īpaši nebeidzamā plastmasa, lielveikalos ir problēma, taču tāpēc, ka vienas lielas porcijas uzkarsēšanai ir nepieciešams mazāk enerģijas nekā vairāku mazu, nevajadzētu baidīties no konserviem. Metāls un stikls atšķirībā no plastmasas un papīra ir pārstrādājami gandrīz bezgalīgi, un sagatavotas pupiņas bundžā, iespējams, nebūs diži lielāks kaitējums videi kā stundām ilga to vārīšana mājās.

Ja mēs attīstītajās valstīs radikāli nemainīsim savus ēšanas paradumus, cik vien iespējams samazinot dzīvnieku valsts produktu patēriņu, no ekoloģiskās katastrofas neizbēgt. Tāpēc, lai arī, piemēram, plūmes no Čīles milzīgā pārvarēto kilometru daudzuma dēļ nebūs pavisam ekoloģiskas, tomēr jebkas no pieejamās izvēles, kas audzis zemē, nevis pa to skraidījis, ir videi draudzīgāks neatkarīgi no tā, kur audzis. Ir labi ēst vietējos un sezonai atbilstošus produktus. Taču uz vietas audzēts nebūt negarantē īpašu draudzīgumu videi. Vietējā ražojuma produktam, kas mēnešiem glabāts dzesēšanas kamerā vai audzēts siltumnīcā ar mākslīgo apgaismojumu un apkuri, patērētās enerģijas dēļ tā sauktā oglekļa pēda var izrādīties lielāka nekā tādam, kurš atvests no siltām zemēm. Diezgan droši var pirkt augļus, kuriem daba pati devusi kārtīgu iepakojumu — biezu mizu. Banāni, apelsīni, āboli ir uzglabājami salīdzinoši ilgi, tie ceļo ar kuģiem, un to transportēšana rada mazāk piesārņojuma nekā, piemēram, ogas, kuras jāpārvadā ar lidmašīnu.

Kā rīkoties?

Ogas, augļus un pārējo, ko nav iespējams uzreiz apēst, var sasaldēt.

Mēģini atrast radošu pieeju dažādu produktu pārpalikumu, atgriezumu utt. izmantošanai!

Izvairies no produktiem, kuru sastāvā ir palmu eļļa! Tās iegūšanai tiek izcirstas milzīgas mūžamežu platības.

Paņem līdzi sviestmaizes no mājām! Tās ražojot industriāli, rodas atkritumi, turklāt tās pārdod iepakojumā, kas atkal ir atkritumi.

Ēdiena sildīšanai labāk izmantot mikroviļņu krāsni nekā plīti, jo tā patērē mazāk enerģijas un līdz ar to rada mazāk izmešu.

Iegādājies spiediena katlu! Tas ļauj ietaupīt līdz pat 70% no ēdiena pagatavošanas laika un tam iztērētās enerģijas.

Nelieto papīra dvieļus!

Pievienojot ūdenim sodu vai etiķi, sanāk nekaitīgs un vienlaikus efektīvs mazgāšanas līdzeklis, kas nepiesārņo vidi.

The post Pārpalikumu bezatbildība appeared first on IR.lv.





Губернаторы России
Москва

Мэр Москвы: Около обновлённых поликлиник создано более 600 зон отдыха





Москва

Тысячи активистов разгромили офис Socar в Стамбуле, обвинив «Азербайджан» в поддержке геноцидальной политики Израиля в Палестине


Губернаторы России

103news.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.

Moscow.media
Москва

Мэр Москвы: Около обновлённых поликлиник создано более 600 зон отдыха



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Денис Мацуев

В Уфе продолжается музыкальный фестиваль "Денис Мацуев представляет: Диалог поколений"




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Один из лидеров «Салавата Юлаева» подписал контракт с ЦСКА: теперь официально

Первое историческое ралли в Москве 2 июня 2024

«Зенит» добыл волевую победу в матче с «Балтикой» и завоевал Кубок России


Даниил Медведев

Российские ракетки сообразили на троих // Даниил Медведев, Мирра Андреева и Элина Аванесян дружно вышли в 1/8 финала теннисного Roland Garros



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Владимирцам напомнили об ограничении скорости из-за ремонта на трассах М-7 и Р-132 «Золотое кольцо»



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России