World News in Polish
Май
2019

LN K Opole: Pogoń Polek nieudana, Włoszki lepsze po tie-breaku

Polki swoją przygodę z tegoroczną Siatkarską Ligą Narodów rozpoczęły od pojedynku z Włoszkami. Siatkarki z Italii zdecydowanie lepiej prezentowały się w pierwszych akcjach, zwłaszcza w secie numer jeden oddały biało-czerwonym tylko 15 oczek. Po zmianie stron rywalki wciąż miały inicjatywę, choć tym razem podopieczne Jacka Nawrockiego postawiły większy opór. Gdy wydawało się, że Włoszki wygrają […]

Artykuł LN K Opole: Pogoń Polek nieudana, Włoszki lepsze po tie-breaku opublikowany na Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.

Polki swoją przygodę z tegoroczną Siatkarską Ligą Narodów rozpoczęły od pojedynku z Włoszkami. Siatkarki z Italii zdecydowanie lepiej prezentowały się w pierwszych akcjach, zwłaszcza w secie numer jeden oddały biało-czerwonym tylko 15 oczek. Po zmianie stron rywalki wciąż miały inicjatywę, choć tym razem podopieczne Jacka Nawrockiego postawiły większy opór. Gdy wydawało się, że Włoszki wygrają całe spotkanie, Polki poprawiły swoją grę, były skuteczniejsze w ataku i doprowadziły do tie-breaka. W decydującym secie trwała walka na noże, ale wyższość potwierdziły reprezentantki Półwyspu Apenińskiego.

Swój inauguracyjny mecz w Lidze Narodów Polki rozpoczęły od remisu 4:4. Następnie do głosu doszła reprezentacja Włoch, po kontrataku Eleny Petrini było 7:5. Podopieczne Jacka Nawrockiego traciły dystans punktowy do wyżej notowanych rywalek, nie kończyły ataków, miały problemy z przyjęciem i po ataku Luci Bosetti o przerwę na żądanie poprosił trener Jacek Nawrocki (10:14). Niemoc Polek przerwała Martyna Grajber, w natarciu nadal były Włoski, które dominowały na siatce, kontrataki zamieniały w punkty i na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:11. Pojedyncze ataki Malwiny Smarzek na niewiele się zdały, na boisku pojawiły się Joanna Wołosz oraz Monika Bociek. Zawodniczki te również nie odmieniły oblicza gry polskiej reprezentacji. Włoszki z biegiem czasu potwierdziły swoją przewagę i dominację, przy stanie 15:20 w polu zagrywki pojawiła się Sara Alberti. Polki zupełnie nie potrafiły poradzić sobie z jej zagrywkami, popełniły błędy w ataku, nadziewały się na blok Włoszek i w efekcie tego wysoko przegrały inauguracyjną partię w stosunku 15:25.

Drugi set spotkania lepiej otworzyły Polki, po bloku Martyny Grajber na Sarze Alberti było 3:1 dla siatkarek znad Wisły. Włoszki szybko wyrównały stan seta, a po błędzie własnym swoich rywalek prowadziły 7:5. Ciężar gry na siebie wzięła Malwina Smarzek, zdobyła punkty w bloku oraz ataku i tablica wyników wskazała remis 7:7. W natarciu nadal były Włoszki, po raz kolejny odrzuciły od siatki Polki, punktowały bezpośrednio z zagrywki i przy stanie 14:11 dla reprezentacji z Półwyspu Apenińskiego Jacek Nawrocki przywołał swoje zawodniczki do siebie. Po tej przerwie błędy popełniły Włoszki, biało-czerwone doprowadziły do remisu 15:15. Do stanu 19:19 polskie siatkarki dotrzymały kroku swoim przeciwniczkom, przy serii Anny Nicoletti oraz atakach Indre Sorokaite było 22:19. Kontratak Agnieszki Kąkolewskiej sprawił, że reprezentacja Polski przegrywała 22:23. Ostatnie słowo należało do Włoszek, dwa punktowe bloki sprawiły, że zwycięstwo w tym secie zapisały na swoje konto podopieczne trenera Davide Mazzantiego.

W kolejnym secie meczu gra przez dłuższy czas toczyła się punkt za punkt, biało-czerwone po tym jak punkt bezpośrednio z zagrywki zdobyła Klaudia Alagierska prowadziły 9:7. Włoszki nie dawały za wygraną punktowała Lucia Bosetti, asem popisała się Elena Pietrini i tym razem jeden punkt przewagi miały Włoszki (11:10). Nie zrażone takim obrotem sprawy Polki czujnie zagrały w obronie, dobrze zaprezentowała się Natalia Mędrzyk i dzięki temu było 14:12 dla zawodniczek znad Wisły. Gra Włoszek załamała się, nie zagrały one tak skutecznie jak miało to miejsce w pierwszych dwóch partiach meczu. Joanna Wołosz gubiła blok Włoszek, Malwina Smarzek razem z Natalią Mędrzyk napędziły grę reprezentacji i Polki prowadziły 20:14. Ta punktowa przewaga biało-czerwonych utrzymała się przez dłuższy czas, po tym jak punkt w ataku zdobyła Agnieszka Kąkolewska było 23:16. Ta sama zawodniczka zamknęła tego seta i Polska przegrywała 1:2.

Na początku seta Polki zbudowały trzypunktową zaliczkę (5:2). Ta przewaga została powiększona po kiwce Natalii Mędrzyk do czterech punktów (10:6). Polki poszły za ciosem dominowały w obronie, tym razem to one punktowały w kontratakach, czujnie na siatce zagrała Agnieszka Kąkolewska, punktowe bloki sprawiły że tablica wyników wskazała wysokie prowadzenie zawodniczek z orzełkiem na piersi 15:8. Włoszki co prawda zbliżyły się do Polek na cztery punkty (18:14), atakowała Indre Sorokaite. Te akcje i punkty na niewiele się zdały, stroną dyktującą warunki gry na boisku były biało-czerwone. Nie do zatrzymania była Malwina Smarzek, w obronie piłki podbijała Paulina Maj-Erwardt, wspomniana wcześniej Smarzek doprowadziła do remisu w całym meczu (25:21).

W tie-breaku Włoszki dominowały na boisku po ataku Sary Alberti było 3:0 dla nich, o przerwę na żądanie poprosił trener Jacek Nawrocki. Tym razem stroną dyktującą warunki gry na boisku były rywalki Polek. Na zmianie stron boisk trzypunktową zaliczkę miały Włoszki (8:5), po czym po trudnych zagrywkach Joanny Wołosz oraz punktowych atakach Malwiny Smarzek był remis 8:8. Po tym jak punkt w kontrataku zdobyła Sara Alberti Włoszki miały dwa punkty przewagi (11:9), do kolejnego remisu doprowadziła Joanna Wołosz (13:13). O końcowym zwycięstwie musiała decydować gra na przewagi, więcej szczęścia miały zawodniczki z Włoch. Przy stanie 15:16 ataku nie skończyła Malwina Smarzek, kontratak wykorzystała Sorokaite i wygrana przypadła Włoszkom.

Polska – Włochy 2:3
(15:25, 22:25, 25:18, 25:21, 15:17)

Składy zespołów:
Polska: Smarzek (28), Mędrzyk (18), Kąkolewska (12), Grajber (7), Efimienko-Młotkowska (2), Pleśnierowicz, Stenzel (libero) oraz Maj-Erwardt (libero), Alagierska (6), Wołosz (3), Stysiak (1) i Różański
Włochy: Sorokaite (27), Pietrini (18), Bosetti (14), Fahr (13), Alberti (8), Malinov (6), Parrocchiale (libero) oraz Villani (2), Nicoletti (1), Orro i Nwakalor