Мы в Telegram
Добавить новость
103news.com
World News in Slovak
Сентябрь
2023

Smrtka a hurikán Katrina. Prečo personifikujeme choroby či nebezpečenstvo?

0
Smrtka a hurikán Katrina. Prečo personifikujeme choroby či nebezpečenstvo?

Presná podoba Smrtky sa v jednotlivých krajinách líši. Je stará či mladá, žena alebo muž, odetá v bielej alebo čiernej, ale vo väčšine ľudových kultúr naprieč dejinami je smrť a choroba zobrazovaná v ľudskej podobe, píše server BBC.

Covid, počasie a technológie

V čase po osvietenstve by sme si mohli myslieť, že sme personifikáciu prírodných javov ponechali v minulosti. Napriek tomu stačí len letmý pohľad na to, ako sme sa vyjadrovali o covide-19, a zistíme, že opak je pravdou.

image

Nový variant koronavírusu robí starosti virológom, očkovanie nemusí stačiť

Niektorí komentátori o koronavíruse hovorili, ako keby mal vedomý zámer zničiť ľudstvo, a v novinových karikatúrach mal nohy, ruky a zlovestný úškrn. Vtedajší americký prezident Donald Trump o ňom hovoril ako o "drsnom a múdrom".

Podobne reagujeme na extrémne počasie. Hurikánom a búrkam dávame rovnaké mená ako našim deťom a hovoríme o nich, ako keby rovnako ako ľudia mohli cítiť zlobu alebo sa chceli pomstiť.

Rovnaký jav môžeme pozorovať aj v našich nahnevaných reakciách na nefunkčné technológie - zakaždým, keď preklíname svoje počítače a nadávame na svoje chytré telefóny, automaticky antropomorfizujeme neživé objekty.

Psychická útecha a ochrana pred rizikom

Pocit kontroly, ktorý nám takéto správanie navodzuje, nám môže poskytnúť rýchlu úľavu. "Naša práca ukázala, že ľudia pri veciach, ktoré antropomorfizujú, pociťujú predvídateľnosť a porozumenie. Takže bez ohľadu na to, či tým veciam naozaj rozumejú, im to poskytuje pocit psychickej útechy," uviedol výskumník Adam Waytz z univerzity v Evanstone v americkom štáte Illinois. Vykonal rad experimentov a štúdií súvisiacich s tendenciou ľudí prisudzovať ľudské črty technologickým zariadeniam.

Dlhodobé dôsledky takéhoto správania potom závisia od kontextu. V najhoršom prípade môže antropomorfizácia prehĺbiť iracionálne správanie – napríklad v spôsoboch, ako vnímame šťastie a ako to ovplyvňuje naše finančné rozhodovanie.

To sledovala Katina Kulowová z univerzity v americkom Louisville, ktorá sa spolu s kolegami účastníkov štúdie pýtala, nakoľko si poľudšťujú šťastie. Zistila, že čím viac ľudia šťastne prisudzujú ľudské vlastnosti, tým pravdepodobnejšie je, že pri hazardných hrách riskujú.

Čo sa týka nášho zdravia, môže nás tento mechanizmus naopak ochrániť pred rizikom. Podľa výskumu tímu Lili Wangovej z univerzity v čínskom Chang-čou sa zdá, že ak si chorobu personifikujeme, cítime sa viac ohrození a zraniteľní, a preto prijímame vhodné preventívne opatrenia.

Viera v nadprirodzenosť 

Niektorí výskumníci tvrdia, že vzhľadom na dejiny ľudstva mohli naše antropomorfné sklony dať vzniknúť božstvám. Príbehy o bohoch mohli mať pôvod v prípadoch, keď sme za neočakávanou udalosťou hľadali ľudský zámer, a časom sa vyvinuli v zložité náboženské systémy.

V mnohých prípadoch zahŕňajú konkrétny vzhľad božstiev a ich schopnosti spolu s tradíciami, ktoré treba dodržiavať, aby sme si ich udobrili.

"Zručnosť rozpoznávať a odhadovať duševný stav iných ľudí a schopnosť stvárňovať ciele a zámery umožňuje ľuďom tiež stvárňovať a rozmýšľať o rôznych nadprirodzených subjektoch a následne v nich aj veriť," píše Will Gervais z Kentuckej univerzity vo vedeckom článku na túto tému.

"Schopnosť predstavovať si bohov vzniká ako kognitívny vedľajší produkt ľudskej schopnosti vnímať myseľ," pokračuje. Dostupné dôkazy túto myšlienku podporujú.

Pocity neistoty napríklad podľa všetkého znamenajú väčšiu vieru v náboženské alebo paranormálne figúry, a snímky mozgu ukázali, že táto viera má často rovnaký nervový základ ako iné prejavy antropomorfizmu.

Či už nadávajú svojim laptopom, vyhýbajú sa prefíkanému koronaviru, spomínajú na hurikán Katrina alebo sa považujú za dieťa šťasteny, zdá sa, že ľudia si nemôžu pomôcť a svet okolo seba zapĺňajú imaginárnymi bytosťami, stvorenými na vlastný obraz.





Губернаторы России
Москва

Собянин: Более 220 единиц новой медицинской техники начали использовать в Москве





Москва

Доцент Соболева: дешевле всего лечить зубы в Тульской и Тверской областях


Губернаторы России

103news.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.

Moscow.media
Москва

Собянин: Благодаря модернизации театры Москвы создают уникальные декорации



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Филипп Киркоров

Дава не получил поддержки Филиппа Киркорова в финале шоу «Сокровища императора»




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Что можно отметить в этот день

«Локомотив» готов рассмотреть продажу Баринова, футболистом интересуются клубы Испании, Франции и Турции

В Москве 14-летний мальчик ранил ножом 16-летнего юношу на футбольном поле


Ролан Гаррос

Ига Свентек в четвертый раз выиграла Открытый чемпионат Франции по теннису



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

The Telegraph: Россия и Саудовская Аравия нанесли тройной удар по СШA и EС. А Германия восстановит «Северные потоки»



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России