Izraelský útok zabil zamestnancov charity. Podľa USA by nemal ovplyvniť rokovania o prímerí
Spojené štáty neočakávajú, že izraelský vzdušný úder, ktorý v pondelok zabil sedem pracovníkov charity World Central Kitchen, ovplyvnia sprostredkované rozhovory o prímerí medzi Izraelom a hnutím Hamas o výmene rukojemníkov za palestínskych väzňov.
Oznámil to dnes podľa agentúry Reuters Biely dom. Telá šiestich zo zabitých pracovníkov s cudzou štátnou príslušnosťou boli dnes cez prechod Rafáh prevezené do Egypta, odkiaľ budú repatriované, uviedla egyptská štátna televízia.
Rokovania pokračujú
"Rokovania o prímerí a rukojemníkoch pokračujú," poznamenal bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby. Nepredpokladá vraj, že by izraelský vzdušný úder, ktorý zabil pracovníkov WCK, mal na konanie "nejaký konkrétny dopad".
O život pri údere prišli traja britskí občania, Poliak, Austrálčan, človek s dvojitým americko-kanadským občianstvom a ich palestínsky vodič. Telo vodiča odovzdali jeho rodine v Pásme Gazy, aby ho mohla pochovať. Telá zvyšných šiestich obetí previezli cez prechod Rafáh do Egypta, odkiaľ budú repatriované.
Podľa WCK bol konvoj zasiahnutý vo chvíli, keď opúšťal sklad v Dajr Balahu, kde vyložil viac ako 100 ton humanitárnej potravinovej pomoci dopravenej do Pásma Gazy po mori. WCK vzápätí v Pásme Gazy pozastavila svoju činnosť.
Neúmyselný útok
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že úder bol tragický a neúmyselný a poznamenal, že to "sa vo vojne stáva". Izraelská armáda prisľúbila nezávislé vyšetrenie.
Incident odsúdili viaceré krajiny sveta, vrátane USA, najbližšieho spojenca Izraela. Španielsky premiér Pedro Sánchez dnes pri návšteve Kataru doterajšie izraelské vysvetlenie označil za neprijateľné a nedostatočné. "Čakáme na oveľa jasnejšie a podrobnejšie vysvetlenie, po ktorom uvidíme, aké kroky podnikneme," povedal.
Smrtiace údery na pracovníkov WCK obnovili kritiku postupu izraelskej armády v takmer pol roku trvajúcej vojne s Hamásom a dokazujú nebezpečenstvo, ktorému čelia humanitárni pracovníci, ktorí sa do Pásma Gazy snažia dopraviť potravinovú pomoc.
Na pokraji hladomoru je pritom podľa Svetovej banky v dôsledku bojov viac ako polovica populácie Pásma Gazy a všetci obyvatelia čelia akútnemu nedostatku potravín.