Účasť v amerických voľbách podľa tlače tesne zaostala za rekordom z roku 2020
Účasť v tohtoročných prezidentských voľbách v Spojených štátoch bola vysoká, neprekonala však novodobý rekord stanovený pred štyrmi rokmi, uvádza posledné odhady amerických denníkov The Washington Post a The New York Times.
Výsledky sa v USA budú vyjasňovať ešte niekoľko dní, znovuzvolený exprezident Donald Trump zrejme okrem zisku väčšiny v zbore voliteľov zvíťazil tiež na absolútny počet hlasov.
Mimoriadna účasť
Americké médiá už po začatí hlasovania v predtermínoch hovorili o mimoriadnej účasti, podľa denníka WP nakoniec dosiahla 65 percent z približne 240 miliónov oprávnených voličov.
V roku 2020 sa vyšplhala ešte o jeden percentuálny bod vyššie, čo znamenalo maximum za posledných 100 rokov. Vtedy využilo možnosť hlasovať bezmála 158,5 milióna ľudí.
"Náš posledný odhad účasti v prezidentských voľbách je 157,5 milióna, čo by v absolútnom počte skoro vyrovnalo rok 2020, avšak ako podiel oprávnených voličov je to o vlások menej, vzhľadom na nárast populácie," uviedol dnes hlavný volebný analytik denníka NYT Nate Cohn. Doplnil, že zrátaných bolo druhý deň po voľbách skoro 143 miliónov hlasov.
Víťaz je jasný
Akokoľvek víťaz je už od stredajšieho rána jasný, sčítanie pokračuje vo viacerých amerických štátoch, milióny hlasov zostávajú nezapočítané v Kalifornii.
V Arizone a Nevade zatiaľ médiá neurčili víťaza duelu medzi Trumpom a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, republikánsky politik však pravdepodobne zvíťazil v oboch štátoch.
Jeho zisk v zbore voliteľov by s týmito dvoma prídavkami narástol na konečných 312 z celkových 538 hlasov, čím by si pripísal najvýraznejšie víťazstvo pre kandidáta Republikánskej strany od roku 1988. Demokrati Bill Clinton a Barack Obama v uplynulých desaťročiach zvíťazili výraznejšími rozdielmi.
Kým v roku 2016 Trump pri svojom víťazstve získal menej hlasov voličov, ako jeho vtedajšia súperka Hillary Clintonová, tentoraz podľa odhadov ovládol aj tzv. ľudové hlasovanie.
Podľa posledného odhadu NYT v tomto porovnaní porazil Harrisovú o 1,6 percentuálneho bodu. Necelé dva dni po konci volieb predstavoval jeho náskok 4,65 milióna hlasov, čiže niečo vyše troch percentuálnych bodov.