Мы в Telegram
Добавить новость
103news.com
World News in Slovenian
Август
2017

Skrivnostna Tunguška eksplozija še danes buri duhove

Področje reke Podkamenaja Tunguska je neposeljeno tudi po »merilih« osrednje Sibirije. Najbližje večje mesto, Krasnojarsk, se nahaja 640 km južneje (3.352 km vzhodno od Moskve). Ko je 30. junija 1908 nad to reko poletel in eksplodiral predmet, ki so ga pozneje poimenovali Tunguški meteorit, v neposredni bližini eksplozije ni bilo nobenih ljudi.

To je bila velika sreča, saj znanstveniki ocenjujejo, da je bila moč eksplozije enaka 10-40 megatonam TNT-ja, podobno kot pri povprečni vodikovi bombi. Udarni val je podiral gozdove v razdalji 40 kilometrov od epicentra eksplozije, eksplozije pa so slišali celo v vaseh, ki so bile oddaljene 800 km. Tla so se tresla po vsej Sibiriji. Štiriindvajset ur po padcu nebeškega telesa so po celotni severni polobli divjali magnetni vetrovi, na nebu so ljudje opazili srebrne oblake, čudno bleščanje in sevanje.

Daily Mail: Zgodba Tunguškega meteorita je vse bolj skrivnostna

Konec sveta ali vojna z Japonci?

Sibirci v okoliških naselij in lovci iz naroda Evenke so bili priča čudnemu pojavu. Imeli so to »srečo«, da so se sprehajali po tajgi nekaj deset kilometrov proč od mesta eksplozije. Oni so pripovedovali o »ognjeni krogli«, ki je poletela po nebu z jugovzhoda proti severozahodu, ter o »strelih« in »gromu« v daljavi. »Vsi prebivalci so se v paniki zgrnili na ulice, ženske so jokale in vsi so mislili, da je nastopil konec sveta,« pri časniku Sibir opisovali odziv ljudstva v neki vasi, oddaljeni 200 km od epicentra.

Raziskovalec Inokentij Suslov navaja besede bratov Čučanča in Čekaren iz naroda Evenke, iz rodu Šanjagir, ki sta bila 30. junija 20 km od epicentra: »Drevesa padajo, na njih gori smola, na tleh gori suh les, tudi mah gori … Vsepovsod naokoli v oči prihaja dim, naše sonce je močno sijalo kot vedno, potem pa se je pojavilo drugo sonce!« Prišel je udarni val, znašli so se v ognju, a so vendarle ostali živi.

Vaščani in Evenke se niso zavedali, kaj se dogaja. Bile so mistične razlage: razmišljanja kristjanov, da je nastopil drugi Kristusov prihod, razmišljanja poganskih Evenke, da je na Zemljo prišel bog nevihte Agdi. Obstajala je tudi politična razlaga, da naj bi se začela druga rusko-japonska vojna (prva se je končala le tri leta prej, leta 1905). Prva resna znanstvena ekspedicija, ki bi razjasnila Tunguško anomalijo, je začela z delom šele leta 1927, ko je bila že vzpostavljena sovjetska oblast.

Tri skrivnosti tajnih služb, ki se še vedno hranijo v ruskih arhivih

Gost iz vesolja ni pustil sledi

Še vedno potekajo razprave o naravi Tunguškega meteorita (pozor, »meteorit« je le pogojni izraz, ker ni dokazov, da je šlo pri tem nebeškem telesu res za meteorit). Namreč niti ena odprava, ki je raziskovala teren na območju eksplozije, še vedno ni našla niti enega kraterja na mestu padca (pričakovali bi ogromen krater), niti druge substance, ki bi jasno kazale sledi padca. Ogromno nebeško telo je v eksploziji dejansko izginil brez sledi.

Danes prevladujeta dve glavni razlagi, kakšno nebeško telo je eksplodiralo nad reko Podkamenaja Tunguska: po prvi je to kamnit meteorit, po drugi pa leden komet. Slednjo razlago je med drugim zagovarjal tudi fizik Genadij Bibin, ki je tunguško anomalijo raziskoval več kot 30 let. Tako bi namreč bilo mogoče razložiti, zakaj ni kraterja in nobenih ostankov, saj je bil komet iz ledu, ki je bil ob pritisku in temperaturi Zemljine atmosfere v eksploziji popolnoma uničen.

Po drugi strani nekateri menijo, da je mogoče govoriti o sledeh meteorita. Italijanski znanstveniki z univerze v Bologni so leta 2012 predpostavili, da je malo jezero Čeko nedaleč od hipotetičnega epicentra eksplozije v resnici krater, ki je nastal po padcu. Vendar so ruski znanstveniki leta 2016 prišli do zaključka, da je jezero obstajalo že pred veliko eksplozijo.

Fizik Ivan Murzinov z Ruske akademije za kozmonavtiko Ciolkovski je ponudil razlago, da je meteor padel v Zemljino atmosfero pod takšnih kotom, da ni udaril v tla, pač pa je samo šel skozi atmosfero. Predpostavlja, da so se lahko po eksploziji koščki meteorja razleteli tudi po več sto in tisoč kilometrov proč od epicentra. Lahko so »padli v Atlantski ocean ali celo ponovno poleteli v vesolje.«

Smrt na zasneženem Uralu: Najbolj skrivnostna tragedija v ruski zgodovini

Tisoč in ena razlaga

Medtem ko znanstveniki razrešujejo večno dilemo »meteorit ali komet«, imamo na drugi strani tudi druga razmišljanja. Tudi razlago z Nezemljani. Že leta 1946 je pisec znanstvene fantastike Aleksander Kazancev objavil zgodbo z naslovom Eksplozija, ki prikazuje njegovo razmišljanje, kako je nad reke Tunguska eksplodirala vesoljska ladja Nezemljanov z motorjem na jedrski pogon. Znanstveniki so sicer skeptični do ideje o »vpletenosti« nezemljanske civilizacije v tunguško anomalijo.

Obstajajo še bolj eksotične različice. Manjše število raziskovalcev na primer meni, da je bil Tunguški meteorit v resnici zgoščena antimaterija, ki se je popolnoma uničila po srečanju z zemeljsko materijo in sprostitvijo energije. Ker o protisnovi še ne vemo veliko, je to razlago težko z gotovostjo potrditi ali zavrniti.

Nekateri eksplozijo v zraku leta 1908 celo pripisujejo Nikoli Tesli, ki je v svojem ameriškem laboratoriju izvedel močan »energijski strel« na območje Aljaske, da bi preizkusil svoj novi izum, a da je »zgrešil«. Po tej razlagi eksperiment ni uspel, pa se je razočarani Tesla odločil, da raje ne pove nikomur, da je bilo njegovo delo povezano s tunguško anomalijo.

»Približno 30% raziskovalcev je prepričanih, da je bil to meteorit, enako število jih trdi, da je bil komet, preostalih 40% pa zastopa različne hipoteze, tudi fantastične,« je povzel mnenja Ivan Murzinov.

Danes, več kot stoletje pozneje, je človeštvo še daleč od dokončne razlage eksplozije nad reko Podkamenaja Tunguska, podobno kot tisti kmetje in lovci, ki so takrat zagledali »ognjeno kroglo«.

Sovjetska zveza: Država, ki je Nezemljane jemala resno

 

RBTH Slovenija vabi k branju tudi drugih skrivnostnih primerov.

 





Губернаторы России
Москва

Собянин: 10 тыс. человек получили медпомощь в обновленных приемных отделениях





Москва

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.


Губернаторы России

103news.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.

Moscow.media
Москва

Сергей Собянин назвал победителей конкурса «Педагоги года Москвы»



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Юрий Башмет

С 31 мая по 7 июня 2024 в Самаре пройдет детская академия Башмета




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

На ВДНХ пройдет Удмуртский национальный праздник Гербер

Волонтеры Президентской академии в Санкт-Петербурге вносят свой вклад в развитие и повышение доступности спорта для граждан

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России


Уимблдон

Надаль пропустит Уимблдон из-за желания сыграть на Олимпиаде



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о суверенной финансовой системе в России



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России