Ob obisku ukrajinskega predsednika Petra Porošenka v Ljubljani napovedan protest
Kot so sporočili iz predsednikovega urada, je namen obiska krepiti dvostransko sodelovanja in pokazati, da Slovenija še naprej podpira Ukrajino pri približevanju evropskim integracijam.
Skupina zainteresiranih državljanov na Facebooku poziva k udeležbi na protestnem skodu proti nacizmu v Ukrajini. “Primorci smo doživeli fašizem, ko so nam prepovedali govoriti slovensko in nam spreminjali imena. Danes se na vzhodu Ukrajine dogaja popolnoma enako! Rusko manjšino zatirajo in pretepajo ter pobijajo otroke in ženske! Jutri bodo nas, če se temu ne bomo jasno uprli! To ni naša Evropa 21. stoletja!! Evropa, ki podpira obnavljanje nacizma na svojih tleh!” so zapisali v svojem pozivu.
Na naši spletni strani smo o obisku kot prvi poročali že prejšnji teden, slovenski mediji in politiki pa so informacijo obelodanili šele tik pred zdajci, kar dokazuje, da v zvezi z obiskom obstaja precejšnje nelagodje.
Podobno “tajno” je potekal tudi postopek ratifikacije dogovora med EU in Ukrajino, ki je potekal v paketu z Moldavijo in Gruzijo. Trinajstega maja 2015 so ga v DZ izvedli po hitrem postopku (s 68 glasovi za in tremi proti), v ta namen pa so sprejeli celo zakon o spremembah zakona o zunanjih zadevah, kar je vlada utemeljevala z varčevanjem ter interesi: »Interes Republike Slovenije kot članice mednarodne skupnosti, ki podpira prizadevanja držav pri vključevanju v evropske integracije, je, da je ratifikacijski postopek končan pred zasedanjem vzhodnega partnerstva,« ki je potekal dober teden kasneje v Rigi.
Ratificiranega sporazuma zaradi spremembe zakona o zunanjih zadevah sploh niso objavili v Uradnem listu, s čimer naj bi privarčevali. »Hvala, Slovenija,« so se zahvalili na spletni strani veleposlaništva Ukrajine v Sloveniji, ki je dogovor ratificirala kot 15. od skupaj 28 članic Evropske unije. V Sloveniji ratifikacija ni dvignila nobenega prahu, saj je potekala tako rekoč tajno. Nekaj povsem drugega je Nizozemska, kjer so o tem odločali na referendumu, kjer so postopek ratifikacije zavrnili.
Porošenko v Slovenijo prihaja na dan ameriških predsedniških volitev in dan zatem, ko je nekdanji gruzinski predsednik Mihail Saakašvili razglasil, da se je odločil za odstop z mesta guvernerja Odese. Dejal je, da zato, ker se v Ukrajini nihče ne želi boriti s korupcijo. “Tako, kot so kradli, kradejo še naprej,“ so Saakašvilija povzeli pri RIA Novosti. Da so Ukrajinci naravnost šokirani nad tem, kako bogata je njihova politična elita, ki je nadomestila ekipo proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, je pred dnevi poročal tudi Guardian.