Мы в Telegram
Добавить новость
103news.com
World News in Slovenian
Март
2017

Po zaslugi sovjetskih objektov je življenje v Afganistanu še danes lažje

Romani Haleda Hosseinija pogosto slikajo precej rožnato sliko o življenju v Afganistanu v 70. letih 20. stoletja. Velik del sodobne infrastrukture in izobraževalnih institucij pred izbruhom vojne je zgradila Sovjetska zveza. Sovjetski gradbeni projekti so v 60. in 70. letih 20. stoletja v državi spodbujali razvoj in družbene spremembe.

Čeprav je bila vojna precej uničujoča, pa številne ruske gradnje v državi še vedno delujejo in so ključnega pomena. RBTH si je ogledal pet velikih projektov, ki jih še danes aktivno uporabljajo v Afganistanu.

Tunel Salang

Ameriški vojak nadzoruje delo afganistanskih delavcev, ki čistijo južni vhod in širijo dostop do tunela Salang. Vir: Reuters

2,6 kilometrov dolg tunel je bil zgrajen v 60. letih in predstavlja arterijo, ki povezuje Kabul in mesta v severnem Afganistanu. Gre za edini tunel med severom in jugom, ki ga je mogoče uporabljati skozi vse leto. Skozi tunel gre na dan okoli 10,000 vozil. Čas potovanja od Kabula do severnega Afganistana je skrajšal za skoraj 62 ur.

Moskva se je leta 1955 strinjala, da zgradi tunel pod prelazom Saland v gorovju Hindukuš. Ko so ga leta 1964 odprli za javnost, je tunel na nadmorski višini 3400 metrov veljal za inženirsko mojstrovino. Do leta 1973 je bil to najvišji cestni tunel, dokler niso zgradili še nekoliko višjega v Združenih državah Amerike.

Mikrorajon

Pogled na večnadstropni stanovanjski blok v Tretjem Makrorajonu. Bloke v sovjetskem slogu so tukaj postavljali v času sovjetsko-afganistanskega vojaškega sodelovanja. Vir: Alamy/Legion-Media

Mikrorajon (beseda v ruščini pomeni »mikro-četrt«) je eden od najbolj znanih naslovov v prestolnici Afganistana. Najdemo ga v zahodnem Kabulu, montažni stanovanjski kompleks pa so začeli graditi v 60. letih.

Bloki, ki jim pravimo tudi »hruščovke«, so zelo podobni sorodnim blokom v Rusiji in vzhodni Evropi. Z njimi so želeli prebivalcem Afganistana pripeljati sovjetski pogled na sodobnost. Tukaj ni živela samo kabulska elita, ampak tudi pripadniki srednjega in delavskega razreda.

Drugi val zgradb so zgradili v 80. letih, ko so bili Rusi veliko bolj prisotni v Afganistanu. New York Times je leta 2012 pisal, da je Mikrorajon sicer »utesnjen, obrabljen in zakrpan«, a je vseeno »eden od najbolj cenjenih domov v Kabulu za izobraženi in bogatejši srednji razred«.

Politehnična univerza v Kabulu

Afganistanski študentje pred sprejemnim izpitom na Politehniki v Kabulu. Vir: Reuters

Politehnično univerzo so ustanovili leta 1963. Imela je več kot 1500 študentov na sedmih fakultetah, med drugim za tehnologijo, geologijo in gradbeništvo. Po pisanju spletne strani so »gradbeni material za univerzitetno stavbo prispevali prebivalci Sovjetske zveze kot darilo afganistanskemu ljudstvu, inženirji iz Sovjetske zveze in Afganistana so delali skupaj.«

Glavna stavba univerze je zgrajena v sovjetskem modernističnem slogu, v kampusu pa najdemo številne socialistične spomenike. Univerzo so močno obstreljevali med sovjetsko-afganistansko vojno in so jo talibi prisilili k zaprtju, pozneje pa so jo ponovno odprli. Veliko osebja na fakulteti se je izobraževalo na ruski Univerzi prijateljstva med narodi.

Sovjetska zveza je v Kabulu zgradila tudi inženirsko šolo in avtomehanični inštitut. Oba še vedno delujeta.

Most prijateljstva med Afganistanom in Uzbekistanom

Kolona oklepnih vozil prečka afganistansko-sovjetsko vejo preko Mostu prijateljstva na reki Amu Darja. Vir: V. Kiseljov/RIA Novosti

Čeprav ga niso zgradili iz altruističnih vzgibov, železniško-cestni most iz leta 1982 predstavlja edino fiksno prometnico, ki prečka mejo med Afganistanom in Uzbekistanom.

Most je zgradila Sovjetska zveza za podporo svojim enotam v Afganistanu in ga najdemo na legendarni fotografiji, ko so državo zapuščali njeni zadnji vojaki.

Uzbekistanske oblasti so most zaprle leta 1997, ko so bili na oblasti talibi. Leta 2001 so ga ponovno odprli in danes za Afganistan, ki nima morja, predstavlja eno od glavnih dostopnih točk do trgovskih poti srednje Azije.

Jez Band-e Sardeh

V Afganistanu so številne jezove zgradili s tehnično pomočjo Sovjetov. Vir: RIA Novosti

Omenjeni jez najdemo v provinci Ghazni. Zgrajen je bil v 60. letih in je omogočal namakanje 13,000 hektarjev površin. Ima kapaciteto 259 milijonov kubičnih metrov vode. Igra tudi pomembno vodo pri preprečevanju poplav v tej regiji.

Ozemlje okoli jeza je trenutno skromno obdelano, kar je večinoma posledica napadov talibov na tamkajšnje kmete.

Rusi so v bližini zgradili tudi letališče, ki ga danes uporabljajo Američani in njihovi zavezniki v boju proti vstaji talibov.

Rusija ni prijateljica afganistanskih talibov





Губернаторы России
Москва

Сергей Собянин назвал победителей конкурса «Педагоги года Москвы»





Москва

В исторических парках покажут любимые мультфильмы от СТС Kids ко Дню защиты детей


Губернаторы России

103news.net – это самые свежие новости из регионов и со всего мира в прямом эфире 24 часа в сутки 7 дней в неделю на всех языках мира без цензуры и предвзятости редактора. Не новости делают нас, а мы – делаем новости. Наши новости опубликованы живыми людьми в формате онлайн. Вы всегда можете добавить свои новости сиюминутно – здесь и прочитать их тут же и – сейчас в России, в Украине и в мире по темам в режиме 24/7 ежесекундно. А теперь ещё - регионы, Крым, Москва и Россия.

Moscow.media
Москва

Собянин: На городском вокзале Зеленоград — Крюково появился еще один переход



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Виктор Цой

Песни Виктора Цоя исполнит оркестр в Хабаровске




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Два проекта Первый Бит отмечены дипломами финалистов конкурса «BPM-проект года»

В преддверии Международного дня защиты детей подмосковные росгвардейцы провели спортивное мероприятие для школьников

В Москве 1 июня стартует чемпионат по игре «Камень, ножницы, бумага»


Ролан Гаррос

Парижские сюжеты: Медведев играл в кошки-мышки, Котов творил историю, Калинская заставляла нервничать Синнера



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

В Звенигороде продолжается реконструкция очистных сооружений «Верхний Посад»



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России