30

Ολλανδία- Πολωνία 2-1: Λύτρωση των «οράνιε» με Βέγκχορστ

0
Ta Nea

Η Ολλανδία ανέτρεψε το σκορ και επικράτησε με 2-1 των Πολωνών, στο εναρκτήριο παιχνίδι τους για το Euro 2024

Η Ολλανδία κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να επικρατήσει της Πολωνίας με 2-1, με γκολ του Βέγκχορστ στο 83ο λεπτό και ενώ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο λίγο νωρίτερα. Το σκορ είχε ανοίξει για τους Πολωνούς στο 16΄ με τον Μπούκσα οι Πολωνοί και είχε ισοφαρίσει για την Ολλανδία ο Γκάκπο στο 29′.

Έτσι η Ολλανδία μπήκε με το δεξί στο Euro 2024 παίρνοντας παράλληλα και το πρώτο τρίποντό της στον όμιλο.

Η Πολωνία μπήκε από νωρίς στην αναμέτρηση σε θέση οδηγού απέναντι στην Ολλανδία, καθώς σκόραρε μόλις στο 16ο λεπτό στην πρεμιέρα των δύο στο Euro 2024 Ο Άνταμ Μπούκσα σηκώθηκε και νίκησε τον Ντένζελ Ντάμφρις στον αέρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιότρ Ζιελίνσκι στο 16 λεπτό, ανοίγωντας το σκορ στην αναμέτρηση.

Το γκολ ήρθε εντελώς κόντρα στον ρυθμό της αναμέτρησης, καθώς η Ολλανδία ήταν ανώτερη μέχρι εκείνο το σημείο της αναμέτρησης με τις ευκαιρίες να είναι με το μέρος τους, με τους Πολωνούς όμως να είναι αυτοί που ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ.

Η απάντηση των «οράνιε» ήταν σχεδόν άμεση, καθώς στο 29′ η ομάδα του Ρόλαντ Κούμαν κατάφερε να κάνει το 1-1 όταν ο Γκάκπο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με σουτ που κόντραρε και άλλαξε πορεία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, συνεχίζοντας να χάνει αρκετές ευκαιρίες τις οποίες δεν μπορούσε να αξιοποιήσει και να προηγηθεί, καθώς ενώ έφτανε με μεγάλη ευκολία μέχρι την περιοχή των Πολωνών, τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια.

Όλα αυτά μέχρι το 83ο λεπτό, όταν ο Βέγκχορστ πετάχτηκε μέσα στην μικρή περιοχή και σκόραρε προλαβαίνοντας τους αντίπαλους αμυντικούς, κάνοντας το 2-1 με ένα γκολ σεντερφορίσιο, έπειτα από κάθετη πάσα το Νέιθαν Άκε, ο οποίος είχε δώσει και στο πρώτο γκολ την πάσα προς τον Γκάκπο.