Cadel Evans Great Ocean Road Race-2018
Geelong - Geelong, 164 км 1. Jay McCarthy (Aus) Bora - Hansgrohe 2. Elia Viviani (Ita) Quick - Step Floors 3. Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
Geelong - Geelong, 164 км
1
Jay McCarthy (Aus) Bora - Hansgrohe
4:04:00
2
Elia Viviani (Ita) Quick - Step Floors
3
Daryl Impey (Rsa) Mitchelton-Scott
4
Dries Devenyns (Bel) Quick - Step Floors
5
Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
6
Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
7
Steele von Hoff (Aus) Kordamentha Real Estate -Australia
8
Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha Alpecin
9
Enrico Battaglin (Ita) Team Lotto Nl - Jumbo
10
Lars Bak Ytting (Den) Lotto Soudal
11
Robert Gesink (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo
12
Owain Doull (Gbr) Team Sky
13
Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
14
Koen De Kort (Ned) Trek - Segafredo
15
Maarten Wynants (Bel) Team Lotto Nl - Jumbo
16
Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
17
José Gonçalves (Por) Team Katusha Alpecin
18
Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
19
Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
20
Ruben Guerreiro (Por) Trek - Segafredo
21
Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
22
Peter Kennaugh (Gbr) Bora - Hansgrohe
23
Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
24
Eros Capecchi (Ita) Quick - Step Floors
25
Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
0:00:20
26
Michael Storer (Aus) Team Sunweb
27
Daniel Oss (Ita) Bora - Hansgrohe
28
George Bennett (Nzl) Team Lotto Nl - Jumbo
29
Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Mitchelton-Scott
30
Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
0:01:22
31
Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
32
Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo
33
Tiago Machado (Por) Team Katusha Alpecin
34
Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek - Segafredo
35
Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data
36
Jack Bauer (Nzl) Mitchelton-Scott
37
Scott Bowden (Aus) Kordamentha Real Estate -Australia
38
Johonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha Alpecin
39
Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
40
Michael Morkov (Den) Quick - Step Floors
41
Laurent Didier (Lux) Trek - Segafredo
42
Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
43
Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
44
Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
0:01:49
45
Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data
46
Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
0:02:39
47
Scott Davies (Gbr) Team Dimension Data
48
Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
49
Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
50
Enric Mas Nicolau (Spa) Quick - Step Floors
51
Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
0:04:30
52
Patrick Bevin (Nzl) BMC Racing Team
0:04:52
53
Thomas Leezer (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo
54
Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
55
Christian Knees (Ger) Team Sky
0:06:34
56
Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
57
Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin
58
Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
0:08:25
59
Nicholas Dlamini (Rsa) Team Dimension Data
60
Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
61
Timothy Roe (Aus) Kordamentha Real Estate -Australia
62
August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
0:09:34
63
Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
64
Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
0:10:18
65
Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
66
Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
67
Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
68
Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
0:14:15
69
Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
DNF
Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
DNF
Chad Haga (Usa) Team Sunweb
DNF
Sam Bennett (Irl) Bora - Hansgrohe
DNF
Maciej Bodnar (Pol) Bora - Hansgrohe
DNF
Christoph Pfingsten (Ger) Bora - Hansgrohe
DNF
Rudiger Selig (Ger) Bora - Hansgrohe
DNF
Jonathan Dibben (Gbr) Team Sky
DNF
Fabio Sabatini (Ita) Quick - Step Floors
DNF
Florian Senechal (Fra) Quick - Step Floors
DNF
Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
DNF
Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
DNF
Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
DNF
Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
DNF
Mads Pedersen (Den) Trek - Segafredo
DNF
Alex Frame (Nzl) Trek - Segafredo
DNF
Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
DNF
Nathan Haas (Aus) Team Katusha Alpecin
DNF
Mads Wurtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin
DNF
Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
DNF
Robert Wagner (Ger) Team Lotto Nl - Jumbo
DNF
Ben O'Connor (Aus) Team Dimension Data
DNF
Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data
DNF
Jacobus Venter (Rsa) Team Dimension Data
DNF
Martijn Budding (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF
Tim Ariesen (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF
Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF
Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport
DNF
Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
DNF
Shane Archbold (Nzl) Aqua Blue Sport
DNF
Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy
DNF
Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
DNF
Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
DNF
Hamish Schreurs (Nzl) Israel Cycling Academy
DNF
Tyler Williams (Usa) Israel Cycling Academy
DNF
Alexander Porter (Aus) Kordamentha Real Estate -Australia
DNF
Samuel Welsford (Aus) Kordamentha Real Estate -Australia
DNF
Michael Rice (Aus) Kordamentha Real Estate -Australia